Az Ovuláció a női egészség barométere
- Harangozó Vanda
- 2024. nov. 21.
- 3 perc olvasás
Frissítve: febr. 3.
Ha ovulálsz, menstruálsz.
Ám ha vérzésed van, nem biztos, hogy ovuláltál.
Ovuláció=peteérést jelent, vagyis az érett petesejt kilökődését a petefészekből, ami nagyjából a teljes ciklus középidején történik (de nem feltétlenül!).
Ha ovuláltál (peteérésed volt), lehetetlen, hogy nincs menstruációd (kivéve, ha terhes vagy), ugyanis az ovuláció egy olyan biológiai láncreakciót indít be, ami mindenképpen vérzéssel zárul, általában 10-14 nappal (kivételesen max. 17 nappal) a peteértést (ovulációt) követően.
Mi történik az ovuláció során?
A ciklus első felében emelkedik az ösztrogénszint, ami közvetlenül peteérés előtt éri el a csúcspontját. Az emelkedő ösztrogénszint hatására kezd termelődni a petefészket stimuláló FSH hormon, és a tüszőrepedést segítő LH hormon. Amikor bekövetkezik az ovuláció, az érett tüsző megreped és a kiszabaduló petesejt (úgy képzeld el, mintha a maghéjból kiszabadulna a mogyoró) megindul a petevezetéken át a méh felé, készen arra, hogy megtermékenyüljön. Ezzel megtörtént az ovuláció és a ciklusod második felébe lépsz.
A visszamaradó tüszőből formálódik az un. corpus liteum (sárgatest), amely progeszteron hormont kezd termelni. Progeszteron csak ovuláció hatására termelődik és nyugtató-relaxáló hatása van, segít enyhíteni a PMS és menstruációs tüneteket. Ha nincs ovulációd, nincs nyugtató progeszteron… A progeszteron emellett közreműködik az endometrium (méhnyálkahártya) megvastagításában, hogy előkészítse az érett petesejt beágyazódását megtermékenyülés esetén. Ha ez nem történi meg, akkor 10-14 nap (max. 17 nap) elteltével a sárgatest elhal, így leáll a progeszteron termelődése. Minden hormon szintje drasztikusan lecsökken, a szervezet ebből tudja, hogy nem lesz baba, és ideje újraindítani a ciklust, ezért elkezd leválni a megvastagodott endometrium, és menstruációs vérzésed lesz.
Amint láthatod, az ovuláció bekövetkezése szükséges ahhoz, hogy progeszteron termelődjön és megtörténjen a valódi menstruációs vérzés, aminek fontos tisztító és regeneráló szerepe van.
Előfordulhat azonban, hogy ugyan van vérzésed, mégsem történt peteérés, nem ovuláltál! Ez azért fontos, mert ovuláció hiányában
· nem zajlanak le azok a hormonális folyamatok, amelyek támogatják a női szervezet egészének egészségét,
· ha rendszeresen nincs ovulációd, akkor termékenységi problémákkal nézel szembe, illetve
· komolyabb hormonális kilengés vagy rendellenesség lehet a háttérben, amit érdemes kideríteni.
A rendszeres ovuláció a női egészség elsődleges jele!
Milyen esetben természetes, hogy nem, vagy csak ritkán ovulálsz?
· Ha hormonális fogamzásgátló tablettát szedsz, az ugyanis gyakorlatilag lekapcsolja a petefészek működését. Ezért is nagyon fontos, hogy ha hormonális fogamzásgátlás mellett döntesz, tudatosan gondoskodj a petefészek támogatásáról a hosszú távú egészséged megőrzése és a korai petefészek kimerülés elkerülése érdekében.
· És a perimenopauzás folyamatban, amikor a hormonszint (ösztrogén és progeszteron) természetes csökkenése következtében egyre jobban ritkul az ovulációval járó ciklusok száma.
Ha ezeken túl egyszer-egyszer elmarad az ovuláció, azzal semmi gond nincs!
Ám ha rendszeresen elmarad, akkor érdemes utánajárni. Jelezheti a rendszeresen erős fájdalommal járó PMS és vérzés, vagy a rendszeresen túl rövid, túl hosszú vagy szabálytalan ciklus és természetesen az is, ha nincs vérzésed (és nem vagy terhes).
Mi okozhatja az ovuláció elmaradását?
krónikus stressz
tápanyaghiányos, kimerült szervezet
rendellenesség pl. endometriózis, PCOS, pajzsmirigy-zavar
bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése
autoimmun betegség
perimenopauza
hormonális fogamzásgátló
genetikai rendellenesség
Az ovuláció elősegítéséhez tudnod kell, hogy ovulálsz-e, és szükséges biztosítani a petefészek számára az optimális körülményeket (stresszoldás, detox, tápanyagok biztosítása). Nőgyógyász segítségével kell kideríteni, van-e nőgyógyászati rendellenesség a háttérben, és azt kezelni. Mindehhez jelent segítséget a Szeretem a Ciklusomat! program, amelyben megtanulhatod, hogy hogyan állapítsd meg az ovulációt, hogyan támogasd a petefészek egészségét, milyen jelek utalnak rendellenességre, hogyan kommunikálj a nőgyógyászoddal, hogyan nyerj energiát a ciklusodból, és hogyan élj harmóniában a női szervezet központját jelentő reprodukciós rendszereddel! Írj bátran, ha kérdésed van:)!
xoxo, Vanda
Comments