Intermitten Fasting és a női hormonok
- Harangozó Vanda
- ápr. 16.
- 2 perc olvasás
Frissítve: máj. 5.
Intermitten fasting vagy időszakos böjt alatt általában azt a módszert értjük, amikor a nap egy részében korlátozás nélkül lehet enni, míg a másik részében tilos a szilárd táplálék. Pontosabb talán az időablakos táplálkozás kifejezés használata.
Számos jótékony hatása mellett, nőként érdemes fokozatosan, a szervezeted egyéni reakcióira figyelemmel kipróbálni. Nőként általánosságban a maximum 14 órás fasting (vagyis ételmentes ’böjt’) az ideális, a többség szervezete ennél hosszabb táplálék megvonást nem tolerál jól.
Íme néhány érdekesség arról, hogy az időszakos böjt (vagy időablakos táplálkozás) hogyan hat a női hormonrendszerre.
Sokan fogyás céljából kezdik alkalmazni, ám jó, ha tudod, hogy nőként nem mindegy, hogy a fogyás honnan történik. A hasi részre való hízás elsősorban a krónikus stresszel függ össze (mentális, érzelmi és fizikai stressz egyaránt!), és érdemes megszabadulni tőle, ebben sokat segíthet egy lassú ütemű, tartósan alkalmazott időablakos táplálkozás. Viszont a fenék és csípőrészen halmozódó zsírpárna kifejezetten hasznos, különösen a peri- és posztmenopauza környékén lévő nők esetében!! Ennek oka, hogy a perimenopauzában egyre fokozódóan csökken, majd a menopauzával leáll a petefészek ösztrogén termelése, ami nemcsak számos kellemetlen tünetet okoz, de az ösztrogén elvesztésével megnő bizonyos krónikus betegségek kockázata. Ám a zsírpárnákban termelődik az un. estrone (egy ösztrogén típus), ami bizony nagyon jótékonyan hat a női szervezetben, ellensúlyozza a perimenopauzás tüneteket, valamint csont-szív- és agyvédő funkciót lát el.
A női hormonrendszernek és reprodukciós szerveknek nagy szüksége van a kiegyensúlyozott tápanyagokra. Ez biztosítja a szabályos ciklust, az egészséges ovulációt, a könnyű PMS-t és menstruációs vérzést, illetve támogatja a termékenységet. A kalóriamegvonás könnyen tápanyaghiányhoz vezethet, ami túledzéssel vagy krónikus stresszel párosulva a ciklus széteséséhez és termékenységi problémákhoz vezethet. Különösen jellemző ennek előfordulása a fiatalabb nőknél, akiknél még nem olyan stabil a ciklus és az un. kommunikációs visszacsatolási csatornák!
A női szervezet sokkal érzékenyebb a stressz minden formájára, és egy túlhajszolt böjt, a tápanyagmegvonás, az erőteljesen korlátozó étkezés (időben vagy étel típusokban) erős stresszként hathat. Mindig ügyelj az egyéni érzékenységedre, ha ilyen fajta erőteljesen korlátozó böjtbe kezdesz.
Az időablakos evés jó hatású lehet olyan típusú hormonális problémák esetén, amikor túl magas az androgén hormonok (férfi hormonok pl. tesztoszteron) szintje, pl. PCOS. Az időablakos evés, párosítva azzal, hogy az evős órákban minden étkezéshez eszel fehérjét + magas intenzitású edzést végzel, jelentősen csökkenti az androgén hormonok szintjét, így segítve a hormonegyensúlyt.
Vizsgálatok támasztják alá, hogy a drasztikus böjt csökkenti a T3 pajzsmirigyhormon szintjét. Ugyanakkor nincsnek jelenleg olyan átfogó kutatási eredmények, amelyek alátámasztanák, hogy ezzel összefüggésben romlana a pajzsmirigy funkciója. Mégis, ha pajzsmirigy-alulműködéssel élsz, célszerű elkerülni a drasztikus böjtöt vagy kalóriamegvonást.
Comments