top of page

Miért baj az alacsony progeszteron?

A progeszteron az ösztrogén hormon párja, és ez a két női nemi hormon, amit a petefészek termel. A két hormon együtt jelenti a hormonegyensúly alapját, a termékenység motorját, valamint meghatározóak a perimenopauza éveiben, hogy milyen tünetekkel kell szembenézned.


Milyen tünetek esetén gyanakodhatsz alacsony progeszteronszintre?

  • a PMS hetében jelentkező erős tünetek, tipikusan mellfájdalom, szélsőséges hangulatingadozás, puffadás, édességvágy, migrén, akné

  • erősebb és fájdalmasabb menstruációs vérzés

  • lerövidülő és szabálytalanná váló ciklus

  • barna ’pöttyöző vérzés’ két menstruáció között

  • alvásproblémák, hajnali ébredések

  • erősödő szorongás, állandó frusztráltság, türelmetlenség, ingerültség, depresszió


Progeszteron kizárólag ovuláció után termelődik nagy mennyiségben. Vagyis progeszteron hiány állhat elő:

- ha nem ovulálsz (nincs peteérésed) rendszeresen

- ha fogamzásgátló tablettát szedsz (mivel az lekapcsolja a petefészket és így nincs ovulációd)

- ha perimenopauzában vagy (tipikusan a negyvenes éveidben), amikor is elsőként a progeszteron hormon termelődése kezd csökkenni

- menopauza után, vagyis amikor már a természetes folyamat eredményeként leállt a petefészek hormontermelése

- problémát okozhat még, ha tartós stresszben élsz és a magas kortizolszint (stesszhormon) elvonja a termelődő progeszteront, így az nem tudja kifejteni jótékony hatását.


Mi okozza a progeszteron hiányt?

Elsősorban a krónikus stressz és az idegrendszer leterheltsége, másrészt tápanyaghiány. E mellett 35 éves kor után kezd csökkenni a petefészek természetes progeszteron termelése, majd a menopauzával leáll.

 

Megj.: ha hormonális spirált használsz (pl. Mirena), talán hallottál olyasmit az orvosodtól, hogy egyfajta progeszteront bocsát ki. Jó, ha tudod, hogy a spirál nem bioidentikus progeszteront, hanem un. szintetikus progesztint tartalmaz, ami csak annyiban hasonlít a természetes progeszteronhoz, hogy vékonyítja a méhnyálkahártyát és ezáltal könnyebbé teszi a menstruációt. Azonban semmilyen más jótékony hatása nincs, szemben a természetes progeszteronnal!


A progeszteron és egyéb kapcsolódó hormonok szintje egyszerűen ellenőrizhető vérkép útján (megj. a progeszteron szintjét ovuláció után kell mérni nagyjából a ciklus közepén, de egyénenként függő!). A tünetek megfigyelése, és a ciklusnaplózás jó iránymutatók, valamint fontos feltérképezni, hogy milyen fokú stresszben élsz, mely stresszorok jelentik számodra a legnagyobb kihívást. Mindezek alapján állapítható meg, hogy van-e progeszteron hiányod és NEKED mire van szükséged a hormonegyensúlyodhoz, ezáltal a tüneteid megszüntetéséhez és az energiád, lelkiegyensúlyod visszanyeréséhez. Szerezz ismereteket és Kérj segítséget!






Comments


bottom of page