top of page

Stresszcsökkentő gyógynövények

Nagyon szeretem a gyógynövényeket, a gyógyhatású növényeket. Már írtam máshol is, hogy Édesanyám biokémikus kutató és toxikológus volt, így nagyon jól ismerte a gyógyszerek működését, és pont ezért nálunk az első védelmi vonalat az egészségünk támogatásában mindig a gyógynövények és a növényi eredetű erősítők jelentették (csak után jöttek a gyógyszerek). Így ebben a szemléletben nőttem fel.


Ugyanakkor nem vagyok gyógyszerellenes, sőt! Nagyon fontos, hogy bármilyen rendellenességet, eltérést észlelsz magadon, annak orvosi segítséggel alaposan utánajárj és ha szükséges, megkapd és használd a kapott gyógyszereket!


E mellett viszont ugyanolyan fontosnak tartom, hogy a szervezetet támogasd a hagyományos, természet adta lehetőségekkel. Legyen szó egyszerűen arról, hogy a bél mikrobiom sokszínűségét támogatod azzal, hogy mindennap többféle zöldséget, gyümölcsöt eszel, vagy natúr magokkal és diófélékkel segíted a hormonháztartásodat, vagy a szervezet tápanyag igényét biztosítod tudatos táplákozással.


A gyógynövények ebben egy külön kategóriát képeznek. Ugyan nem vagyok képzett gyógynövényszakértő, de hosszú évek óta olvasok a témában és próbálgatom a hatásukat. Nálam nemcsak az immunrendszer téli erősítésében segítenek sokat, de nagyon jól működnek a perimenopauzás tüneteim és a pajzsmirigy-alulműködésem támogatásában is.


FONTOS! Mivel a gyógynövények mindenkire másként hatnak, ezért van néhány alapszabály, amelyekre kérlek, mindig figyelj oda!

  • Csak jó minőségű, tiszta gyógynövényt használj, amit megbízható gyártótól vásárolsz (vagy magad készítesz, ha valóban értesz hozzá😊).

  • Egyszerre egyfélét próbálj ki néhány héten át, hogy lásd, hogyan hat rád.

  • Hallgass a szervezetedre, ha neked nem jön be, hagyd abba a használatát.

  • Változatos módon használhatók pl. kapszula, por, tea, cseppentős tinktúra, illóolaj. Válaszd azt, amit a legkönnyeben tudsz beépíteni a mindennapjaidba.  

  • Mindig olvasd el, hogy a konkrét gyártó milyen mennyiséget javasol.

  • Ha terhes vagy, szoptatsz bizonyos gyógynövényeket nem szabad használnod! Mindig egyeztess az orvosoddal és olvass alaposan utána!

  • Ha valamilyen autoimmun betegséged van, vagy egyéb olyan problémád, amire rendszeresen gyógyszert szedsz (pl. vérnyomás, antidepresszáns, véralvadásgátló), egyeztess az orvosoddal, mielőtt használni kezdesz gyógynövényt.

  • Minden új gyógynövényt minimális mennyiségben próbálj ki! Ha érzékeny vagy rá, vagy nem jó a minősége, tüneteket okozhat, figyelj ezekre! Előfordulhat, hogy allergiás vagy rá pl. nekem nem jó a reishi gomba, de ismerek olyat, aki pl. a kamillától lesz kiütéses.


Könnyen lehet, hogy az orvosod csak legyint rá (ahogy az enyém is), ha felveted a gyógynövényket. Gyakran tapasztalom, hogy az orvosok nagyon gyógyszerközpontúak. Amit egyébként meg is tudok érteni, a gyógyszerek valóban nagyon specifikusan és gyorsan hatnak. És ahogy fentebb is írtam, most is hangsúlyozom, hogy szükség is van a gyógyszerekre! Ám ha te nyitott vagy a gyógynövényekre, de bizonytalan vagy, keress holisztikus szemlélettel dolgozó orvos (ilyen is van😊), akivel át tudod beszélni a témát, és használd őket.


Itt most a stresszoldáshoz szeretnék neked néhány gyógynövény javaslatot adni.

A stressz működéséről és hatásáról olvashatsz korábbi blog posztjaimban, lásd a poszt végén.

Ahogy olvastad, érdemes külön-külön kipróbálni a hatásukat, majd 2-3 mellett kitartani, amelyek legjobban beváltak neked. Ezeket aztán együtt kombinálva érdemes szedni kúraszerűen, vagyis 3 hónapon át naponta. Ezt ismételheted, amikor túlterheltnek érzed magadat, vagy akár rendszeresen 2-3 hónap kihagyással. Mindig olvasd el és kövesd az adagolási javaslatot, amit a gyártó feltüntet a terméken! És még egyszer, bár ezeknek többsége ártalmatlan gyógynövény, mégis érdemes kerülni használatukat terhesség és szoptatás idején, valamint csak orvosi kontroll mellett próbáld ki, ha rendszeresen gyógyszert szedsz.


Ashwagandha: Nagyon sokoldalú gyógynövény Indiából, amely nemcsak nyugtat, de gyulladáscsökkentő hatású adaptogén gyógynövény. Legtöbbször kapszula formában kapható. Graves betegség (pajzsmirigy-TÚLműködés) és terhesség esetén, valamint nyugtatók és fájdalomcsillapítók szedésekor kifejezetten nem ajánlott.

Szent-bazsalikom: Tulsi néven ismert az Ayurvedában, és nem azonos a közönséges bazsalikom fűszerrel. Nyugtató hatású, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, támogatja a vércukoregyensúlyt és hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez. Por és tabletta kiszerelésben érhető el leggyakrabban.

Reishi: A kínai medicinában használatos gombaféle, amelyet nyugtató hatása mellett általános immunerősítőként is használnak. Általában tinktúraként kapható. Nem javasolt vérnyomás és véralvadási problémák, valamint ilyen típusú gyógyszerek szedésekor.

Shatavari: Nyugtató hatása mellett a hormonegyensúlyban is nagy segítség ez a gyógynövény, ellensúlyozza a PMS és perimenopauza során tapasztalt hangulati tüneteket, valamint csökkentheti a hüvelyszárazságot és az alacsony libidót perimenopauzában. Nem javasolt, mellrák kórelőzmény esetén, különösen az ösztrogén-receptor típusnál.

Levendula: Illóolajként érdemes használni este az elalvás előtti 1 órában párologtatva, de akár a párnádra is cseppenthetsz belőle. Nyugtatóan hat az idegrendszerre, csökkenti a szorongást.

Maca: A perui indiánoktól származik ez a növény, amelyet por formájában vásárolhatsz meg, és egyszerűen keverd bele egy turmixba, a zabkásádba, vagy akár a kávédba. Többféle színben kapható, szerintem nincs a hatásukban különösebb különbség. Nagyon jól csökkenti a szorongást, a depressziót, e mellett tele van vassal és magnéziummal, ami így nagyon jól támogatja a hormonegyensúlyt is. Legjobb reggel használni, segít a hangulatodat egyenesbe hozni!

 

 

Comentarios


bottom of page